Zanim zdecydujesz się na modernizację oświetlenia

Technologia oświetleniowa stale ewoluuje, a rodzaje źródeł światła można podzielić na kilka sposobów. Zasadniczo wyróżnia się cztery sposoby uzyskiwania światła elektrycznego.

1. Lampy żarowe, tradycyjne wolframowe oraz halogenowe

2. Lampy wyładowcze

3. Lampy fluorescencyjne CFL i TL

Żarówka klasyczna osiąga tzw. temperaturę barwową 2500–3000 K. Ponieważ temperatura barwy światła dziennego wynosi 5500- 7000K, oko ludzkie odbiera światło żarówki jako ciepło-żółte.

W codziennym użytkowaniu przyjmuje się żywotność żarówek około 1000 godzin, i jest uzależniona od wielu czynników. Żarówki tradycyjne są bardzo wrażliwe na zmiany napięcia zasilającego, i już niewielkie jego obniżenie wywołuje wyraźne zmniejszenie jasności. Z kolei podwyższenie napięcia powoduje szybkie przepalenie żarnika.

Na trwałość ma także duży wpływ częstość włączania i wyłączania, temperaturę otoczenia a nawet pozycja pracy.

Ciekawostka!

Najdłużej świecąca żarówka na świecie znajduje się w Livermore, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Jest znana jako "Centennial Light" i jest wystawiana w Centennial Bulb Fire Station (remiza strażacka "Centennial Light"). Żarówka ta jest aktywna od 1901 roku i nadal działa, co oznacza, że świeci już od ponad 120 lat.

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 244⁄2009 z 18 marca 2009 roku, od 1 września 2012 roku wszystkie tradycyjne żarówki zniknęły z półek sklepowych, a ich produkcja została wstrzymana w całej Unii Europejskiej.

Żarówki tradycyjne posiadają szereg wad, jak niska sprawność energetyczna, niska trwałość, małe możliwości regulacji jasności oraz wyraźne przesunięcie barwy światła w stronę czerwieni.

Żarówki tradycyjne mają jednak jedną istotną zaletę, doskonale oddają naturalne kolory - CRI=100 (inaczej jak powszechnie stosowane oświetlenie LED CRI>80). Jeżeli chcemy aby technologia LED charakteryzowała się tymi samymi własnościami oddawania barw, należy zwrócić na to uwagę podczas planowania modernizacji oświetlenia (dobór specjalnych diod LED).

Żarówki halogenowe zostały opracowane w celu zwiększenia wydajności i żywotności tradycyjnych żarówek.

Zastosowanie halogenków pozwoliło na uzyskanie światła o barwie znacznie bardziej zbliżone do światła dziennego.


widmapng


Zwiększyła się też efektywność energetyczna.

W przypadku żarówek klasycznych przepisy unijne zakwalifikowały je do klasy E, i jako najmniej wydajne źródła światła zostały wycofane.

Do grupy D włączono słabe halogeny. Wcześniej znajdował się w niej również wybór wysokiej jakości żarówek klasycznych. Kolejna grupa, czyli kategoria C, to również halogeny, które zużywają jednak nieco mniej prądu. Klasa B to najwyższej jakości halogeny niższego napięcia. Oprócz nich zaliczają się też do tej grupy najmniej efektywne źródła światła LED oraz świetlówki.

Autor: Kazik